7 vecí, ktoré by ste mali vedieť o gine
1. Gin nie je alkohol, ktorý sa pije samostatne
Samotná podstata ginu si žiada, aby bol v nejakom koktejly alebo drinku. Gin sa nepije samostatne, ale vždy s tonikom, citrónom alebo limetkou.
2. Prvý gin pochádza z Holandska
Napriek tomu, že gin s tonikom je veľmi obľúbený v Anglicku (asi tak ako u nás borovička a domáca pálenka), prvý gin vyrobili práve v Holandsku. Bolo to počas tridsať ročnej vojny v 17.-tom storočí, kedy holandských a dánskych vojakov opíjali ginom, aby boli odvážnejší v boji. Termín „dánska odvaha“ ostal aj po vojne a s ňou aj obľúbený alkoholický nápoj – gin.
3. Gin je v podstate martini
Martini pozostáva z ginu, vermutu a byliniek. Zlaté časy martini a ginu boli, kým neprišla vodka a James Bond, ktorý ju práve propagoval.
4. Najviac ginu vypijú na Filipínach
Ročne sa celosvetovo predá okolo 60 miliónov fliaš ginu. Takmer polovica skončí na Filipínach, druhé miesto obsadili v konzumácií ginu Španielsko, potom USA a Veľká Británia.
5. Gin je ochutená borovička
Gin je vlastne alkoholický nápoj z borievok, nejakého korenia v obilninovom destiláte. Borovičke chýbajú práve tie prísady ako škorica, citrón, koriander, inak by vlastne bola s ginom totožná.
6. Vo vojnovom období sa gin používal na medicínske účely
V roku 1262 využívali holandskí a britskí vojaci v Indii alkoholický nápoj na báze borievok v toniku ako liečbu malárie. Tonik s vysokým obsahom chinínu potláčal účinky malárie, čo bolo ospravedlnenie na pitie ginu a toniku v takých množstvách vo vojne.
7. V Austrálií je jediný liehovar, ktorý vyrába remeselne gin
Neďaleko Sydney pred pár rokmi založili remeselný liehovar. Znamená to, že liehovar nevlastní žiadna nadnárodná spoločnosť a alkohol tam fľaškujú a kontrolujú ručne. Výhodou je, že takúto pálenku a gin ľahko medzi ostatnými značkami rozpoznáte svojou jemnou chuťou alkoholu a arómou po morských bylinkách.